Sigmar

Sigmar Heldenhammer (Młotodzierżca) to założyciel Imperium, jeden z bogów Starego Świata, patron Imperium i patron Kultu Sigmara, głównej religii Imperium. Zaczynał jako wódz plemienia Unberogenów. Jego narodziny były zwiastowane pojawieniem się komety o dwóch ogonach. Już w swej młodości był doskonałym wojownikiem. Podczas jednej z potyczek obronił krasnoludzkiego króla Kurgana Żelozobrodego przed orkami i goblinami, w zamian za co otrzymał runiczny młot Ghal Maraz (Rozłupywacz Czaszek). Obaj wojownicy zawarli ze sobą przymierze.

Siedem lat później w wyniku śmierci ojca Sigmar objął władzę nad swym plemieniem. Po wielu latach walki zbrojnej i działań dyplomatycznych zjednoczył 12 plemion zamieszkujących obszary Imperium. Wraz z krasnoludami stoczył zwycięską bitwę z zielonoskórymi na Przełęczy Czarnego Ognia (Black Fire Pass). W zamian za swe zasługi, po piętnastu latach od uratowania króla Kurgana został koronowany na Imperatora. Rządził jeszcze następne pięćdziesiąt lat, później abdykował i odszedł na wschód. Nigdy później już go nie widziano, a przynajmniej nie wspominają o tym żadne źródła.

Po odejściu Sigmara narastał jego kult jako boga, stając się ostatecznie główną religią Imperium. Niedługo po odejściu Sigmara powołano do życia oficjalne duchowieństwo, na czele którego w 73 roku stanął pierwszy Wielki Teogonista, Johann Helsturm. Wielkiemu Teogoniście służą pomocą dwaj Arcykapłani, a także całe rzesze kapłanów. Kapłani Sigmara są nie tylko duchownymi, ale i wojownikami, i często walczą w pierwszej linii w szeregach Imperium.

Przykazania Kultu Sigmara Młotodzierżcy

  1. Wykonuj rozkazy
  2. Pomagaj braciom starszej rasy (krasnoludom).
  3. Pracuj ku jedności Imperium, nawet kosztem własnej wolności.
  4. Bądź szczerze wierny Jego Cesarskiej Mości Imperatorowi.
  5. Wykorzeniaj i niszcz zielonoskórych, sługi Chaosu i tych którzy używają spaczonej magii, gdziekolwiek się kryją.

Sigmar

Middenland w płomieniach Marchewa Marchewa